EGEMENLiK

LOGOMUZ

ULUSUNDUR !


BiLGiYLE OY VER (BiLVER) TASARISI

ULUS BiLGiLENiYOR !

...saygideger ulusuma sunu ögütlerim ki; bagrinda yetistirerek basinin üstüne dek çikaracagi adamlarin kanindaki, vicdanindaki öz mayayi çok iyi incelemeye dikkat etmekten, hiç bir zaman geri kalmasin !
(Mustafa Kemal Atatürk, Söylev'den)

" Halkin bilgi sahibi olmadigi veya bilgi edinme araçlarindan yoksun oldugu bir halk hükümeti trajediden baska birsey degildir...kendi kendinin idaresinde ciddi olan bir halk kendisini bilginin verdigi güçle donatmalidir."
[ A popular government, without popular information, or the means of acquiring it, is but a tragedy ... a people who mean to be their own governors must arm themselves with the power which knowledge gives. ]
(James Madison )

" Toplumun en yüksek erklerinin halkin kendisinden baska emniyetle emanet edilebilecegi bir kasa bilmiyorum; eger halkin denetimini saglikli bir keyfiyetle yerine getirebilmek icin yeteri kadar aydinlanmis olmadigini düsünürsek, çare denetimi halktan almak degil, bilakis keyfiyetlerini egitim yoluyla bilgi sahibi yapmaktir."
[I know of no safe depository of the ultimate powers of the society but the people themselves; and if we think them not enlightened enough to exercise their control with a wholesome discretion, the remedy is not to take it from them, but to inform their discretion by education. ]
(Thomas Jefferson)

EGEMENLiK ULUSUNDUR'un amaclarindan birisi sudur:

" Türkiye'yi yönetenlerin ve onun yönetimine aday olanlarin ilkemize ve deger verdigimiz olgulara ters düsmemelerini saglamak, onlarin bu ilke ve deger olgularina ters düsen tüm davranislari karsisinda toplumsal bilinci harekete geçirerek, ulusumuz adina, ilkemizin ve deger verdigimiz olgularin bekçileri olmak ve bunlari çigneyenleri siyasal ve hukuki olarak yükümlü tutmak. "

Bir ulusun gelecegini kendisinin yönlendirebilmesinin en temel ve güçlü ögesi ulusun, onu yönetmek isteyen ve yöneten kisiler hakkinda dürüst, dogru ve konulara uygun bilgi edinebilmesidir. Böyle bilgilere sahip olan oyverenler, kendilerini yönetmeye en layik kisileri dogrulukla taniyabilecek ve oylarini buna göre hakkiyla kullanabilme olanagina kavusacaklardir. Ancak böyle bilgilerle donanmis bir ulus gerçekten güç sahibi ve egemen olabilecektir. Yukarida belirttigimiz amacin büyük ölçüde gerçeklesmesi, bu bilgi gücünü kullanan bir ulusun olusturulmasinin dogal sonucu olacaktir.

"BiLVER" tasarisi ulusumuzun her bireyine kendisi için yasamsal önemi olan bilgi gücünü istedigi an vererek toplumsal bilinci yükseltmek amaciyla baslatilacak bir girisimdir.

Çesitli ortam (medya) oyunlariyla, gerçekleri saklayarak, saptirarak, yalan söyleyerek, verdikleri sözleri tutmayarak ulusu aldatanlara; yaptiklari yanlisliklarin sorumluluklarini kabul etmeyerek veya sorumluluklarindan siyrilmasini her türlü oyunlarla becererek, bütün bunlara ragmen onursuzca ulusun kaderini kisisel ihtiras ve çikarlarla esdeger tutan ve tutmaya yeltenecek tüm siyasi, idari yönetici ve temsilcilere karsi; ulus, yasamini, gelecegini ve egemenligini böyle kisilerle ve sorunlarimizla ilgili, zamaninda, tam, dürüst, dogru ve bagimsiz bilgi edinerek koruyabilir.

Günümüzde gerçekler yanlis ve eksik bilgilerle, teknolojik sunus oyunlariyla, duygusal sömürülerle bulandirilabilmekte, dogru ve akilcil bilgiler perdelenmekte, etkisiz sekle sokulabilmektedir. Sonuc olarak haketmeyen, yeteneksiz, çatlak karakterli kisiler bir ulusun gidisinde etkin orunlara (makamlara) sizabilmektedirler. Halbuki, "... ulus basinin üstüne dek çikaracagi adamlarin kanindaki, vicdanindaki özmayayi " ancak onlar ve sorunlarimiz hakkinda dogru, güvenilir, bagimsiz, kirletilmemis, akilcil bilgilere ulasarak inceleyebilir ! Oylarimiz gerçek degerlerini ve anlamlarini böyle bilgilerle sandiga atildiklarinda bulacak; hakeden, yeteneklerini ispat etmis kisiler ulusu temsil edecek ve yöneteceklerdir.

"BiLVER" tasarisi yanlis, eksik ve kirletilmis bilgilerle bulanmis bir ortamda ulusumuzun ve demokrasimizin bünyesine her an girebilecek zararli unsurlara karsi ulusumuzun nefsini savunma düzenegi olacaktir, olmalidir.

Arzuladigimiz son sekliyle "BiLVER" tüm ulusal, bölgesel ve yerel yasama ve yürütme üyeleri hakkinda asagidaki bilgileri arastirip, elde edip, derleyip, her isteyen yurttasa internet de dahil çesitli yayinlar ve ortamlar araciligiyla hemen, karsiliksiz olarak vermeyi amaçlamaktadir: sözü geçen kisilerin özgeçmisleri, varliklari, ulusal, bölgesel, yerel ve uluslararasi sorunlarla ilgili düsünceleri ve özüm calismalari, seçilmek için kullandiklari parasal kaynaklar, seçim seferleri (kampanyalari) sürecinde verdikleri sözler, meclis kurul ve kollarindaki veya

parti kurullarindaki oylamalari, tutumlari ve davranislari, devamliliklari; seçildikten sonraki yürütümlerini ve tutumlarini verdikleri sözlerle karsilastiran bagimsiz uzmanlarin ve çesitli kuruluslarin degerlendirmeleri; ulusal, bölgesel, yerel ve uluslararasi sorunlarimiz, bu sorunlar hakkinda bagimli veya bagimsiz uzmanlarin ve kuruluslarin düsünceleri, çözüm önerileri; yasama ve yürütmenin isleyisi, ulusumuzun islemesini sagliyan tüm düzenekler, kuruluslar, yasalar hakkinda bilgiler.

EGEMENLiK ULUSUNDUR bu bilgileri gerekirse yan kuruluslar kurarak, partizan olmayan bir tutum ve amaçla, gönüllü yurttaslar ve ögrenciler, görevlendirilmis kollar, uzmanlar ve diger bagimsiz araçlarla elde etmeyi; "BiLVER" tasarisi kapsami içerisinde hiçbir sekilde kendi degerlendirmesini eklemeden, internette ve her an, her isteyen yurttasa çesitli ortamlarla, karsiliksiz sunmayi tasarlamaktadir. "BiLVER" yalniz dogru, güvenilir, katiksiz ve uygun bilgiyi isteyen bireylere ulastiracak, bilginin degerlendirmesini birey yapacaktir.

"BiLVER"in, ulusumuzu yönetenlerin ve onun temsilcilerinin ulusa karsi yükümlü olmalarini saglayacak önemli bir toplum tasarisi olacagina inaniyoruz. Tasari icin hiçbir devlet, hükümet ve parti kurulusundan veya çikar toplulugundan katki kabul etmeyecek; tasariyi salt tasarinin üyelerinin, gönüllülerin, yurttaslarin, vakiflarin ve sivil toplum örgütlerinin katkilariyla yürütecegiz.

"BiLVER" tasarisi ulus egemenliginin tam anlamiyla gerçeklestirilmesinde ulusun bireyleri olarak hepimize sorumluluk yüklemektedir. Bu tasarinin yasamsal önemine inaniyoruz. Gelecegimizin güvencesi"BiLVER"in basarisina bagli olabilir.
"BiLVER" tasarisini desteklemenizi hatta gönüllü olarak görev almanizi arzu ediyoruz ! Bize yazin...tasariya katkida bulunmaniz için EGEMENLiK ULUSUNDUR 'a herhangi bir bagliliginizin olmasi gerekmiyor.

BiLVER'e mektup :
egemen@Egemenlik-Ulusundur.org

Içindekiler'e dön